Wynagrodzenia nadal będą szły w górę, ale inflacja ograniczy ich realny wzrost
Przedsiębiorcy liczą się z kolejnymi podwyżkami płac w tym roku. Wzrost płac w firmach handlowych wyniesie 7 proc., w produkcyjnych 8,2 proc., a w usługowych 7 proc., średnio – 7,4 proc.
Pracodawcom obawiającym się stałego wzrostu tempa podwyżek płac dane GUS za IV kwartał mogły dodać trochę otuchy. Wprawdzie wynagrodzenia w gospodarce nadal wyraźnie rosły, ale już nieco wolniej niż w III kwartale.
– Sytuacja na rynku pracy ustabilizowała się, popyt na pracowników nie jest już tak silny – komentuje Dariusz Winek, główny ekonomista BGŻ. Wyhamowanie dynamiki wynagrodzeń w IV kwartale oznacza także, że wolniej rosną jednostkowe koszty pracy.
Zdaniem Łukasza Tarnawy z DM PKO BP w IV kwartale ich wzrost wyniósł ok. 7,5 proc., wobec ponad 8 proc. kwartał wcześniej. A to może oznaczać, że słabnie presja inflacyjna. – Sytuacja na rynku pracy jest bardzo ważnym wyznacznikiem decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Według mnie ograniczy się ona w tym roku do jednej podwyżki stóp procentowych, do 5,5 proc. – przewiduje Tarnawa.
Według Dariusza Winka stopy procentowe w tym roku już w ogóle nie wzrosną. – Inflacja wkrótce się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta