Od wschodu do zachodu światła
Zimą brakuje nam światła. Śledzimy, czy na pewno dzień się już wydłuża. Projektanci oświetlenia chcieliby tej tęsknocie zaradzić i poprawić naszą aktywność. Kopiują naturę, by ludzi mobilizować do pracy
Firma Philips proponuje Dynamic Lighting‚ system oświetlenia‚ który pozwala zmieniać temperaturę barwową światła.
Pomysł opiera się na obserwacji‚ znanej każdemu‚ że naturalne światło, czyli światło białe, stale się zmienia. Może mieć różny kolor i różną temperaturę‚ zwaną temperatura barwową‚ od ciepłej po chłodną. Mierzy się ją w skali Kelvina. O wschodzie słońca wynosi około 4000 K, a światło ma czerwone zabarwienie‚ w południe już 6000‚ a o zachodzie 2000. W słoneczny letni dzień dochodzi do 20000 K i ma bladoniebieski odcień.
Temperaturę barwową potocznie określamy jako: ciepłą‚ neutralną‚ chłodną‚ dzienną‚ dzienną chłodną. Tak też określają temperaturę barw producenci źródeł światła. Jednak te określenia są dość umowne. Ta sama wartość temperatury barwowej może być odbierana jako barwa lekko ciepła‚ jako barwa neutralna lub jako barwa lekko chłodna.
Mimo braku precyzji nie ma wątpliwości‚ że kolor światła jest dla nas bardzo ważny. Kiedy w Kalifornii rozważano wprowadzenie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta