Co, jak i kiedy napisać na wekslu, aby dokument ten był ważny
Weksel to najczęściej niepozorna kartka papieru, na której zapisano kilka określonych prawem fraz. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom. Nieporadność przy wypełnianiu weksla może nas wpędzić w długi do końca życia
Wystawienie weksla trwa krótko, ale może kosztować wystawcę mnóstwo pieniędzy. Tymczasem przepisy dotyczące tej problematyki są zawiłe. Wiadomo nie od dziś, że język prawny nie jest łatwy. Przy wekslach sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, bo w odniesieniu do nich obowiązuje prawo w postaci właściwie niezmienionej od czasów międzywojennych. Ustawę – Prawo wekslowe ogłoszono w Dzienniku Ustaw z 1936 r. (nr 37, poz. 282). Język przepisów jest więc zarazem specjalistyczny i staroświecki.
Od czego zacząć
Przypomnijmy, że weksle dzielą się na trasowane i własne. Nie wchodząc w szczegóły, weksel trasowany to taki, w którym wystawca poleca komuś zapłatę. Ów ktoś określany jest mianem trasata, stąd nazwa. Z kolei w wekslu własnym wystawca sam zobowiązuje się do zapłaty. Rozróżnienie to ma znaczenie dlatego, że niektóre elementy weksli trasowanych i własnych różnią się od siebie.
Weksla nie trzeba wystawiać na jakimś urzędowym formularzu. W tekstach poświęconych tej tematyce często się powtarza, że wystarczy nawet kartka wyrwana z zeszytu czy papierowa serwetka (por. artykuł pt. „Niewirtualne kredytu narzędzie” w DOBREJ FIRMIE z 23 października 2001 r.).
Ważna jest natomiast treść. Każdy weksel powinien zawierać pewne minimum elementów. Są bardzo istotne, bo brak któregokolwiek z nich sprawia, że dokument,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta