Kalendarium 1983 - 1985
1983
24 stycznia – W Warszawie rozpoczął się proces twórców Radia „Solidarności”. Zbigniew Romaszewski został skazany na 4,5 roku więzienia. Kilka tygodni później przed sądem postawiono Annę Walentynowicz za organizowanie strajku po 13 grudnia 1981.
1 – 3 maja – W wielu miastach doszło do niezależnych manifestacji rozbitych przez ZOMO.
3 maja w Warszawie w pomieszczeniach kościoła św. Marcina milicyjno-esbecka bojówka pobiła członków Prymasowskiego Komitetu Opieki nad Osobami Pozbawionymi Wolności i ich Rodzinami oraz zdemolowała jego siedzibę. Wśród pobitych była Barbara Sadowska, matka maturzysty, młodego poety Grzegorza Przemyka skatowanego przez milicjantów 12 maja i zmarłego od obrażeń dwa dni później. Jego pogrzeb z udziałem kilkudziesięciu tysięcy osób przerodził się w manifestację poparcia dla „Solidarności”. W wyniku śledztwa milicjanci zostali uniewinnieni, a głównymi sprawcami uczyniono załogę karetki pogotowia, która udzieliła pomocy pobitemu.
28 maja – Na karę śmierci „za zdradę” PRL został skazany zaocznie Zdzisław Najder, krytyk literacki, który przed ponad rokiem został dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Na śmierć skazano także ambasadorów PRL w USA i Japonii, którzy nie poparli wojskowej junty po 13 grudnia 1981.
16 – 23 czerwca – Ze słowami „Pokój...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta