Precyzyjne postanowienia umowy ułatwiają rozliczenia inwestora z wykonawcą
Przy odbiorze robót może dochodzić do sporów pomiędzy inwestorem a wykonawcą. Najczęściej ich powodem są nieprecyzyjne umowy
Odbiór robót budowlanych to kluczowy moment w procesie budowlanym. To po nim wykonawca może wystawić fakturę i ubiegać się o wypłatę wynagrodzenia za wykonane roboty budowlane. Od tego momentu powstaje również odpowiedzialność wykonawcy za ewentualne wady i uprawnienia inwestora z tytułu rękojmi i gwarancji.
Zarówno przepisy kodeksu cywilnego, jak i prawa budowlanego w sposób bardzo ogólny określają obowiązki i tryb związany z przeprowadzeniem odbioru prac, pozostawiając stronom dużą swobodę w kształtowaniu treści umów. Precyzyjne i szczegółowe uregulowanie warunków, terminów, formy i trybu odbioru robót zwiększają szanse na uniknięcie spornych i niewygodnych dla obu stron sytuacji.
Zapłata najlepiejw częściach
Zgodnie z art. 654 kodeksu cywilnego w braku odmiennego postanowienia umowy inwestor obowiązany jest na żądanie wykonawcy przyjmować wykonane roboty częściowo, w miarę ich ukończenia, za zapłatą odpowiedniej części wynagrodzenia. W praktyce zazwyczaj takie rozwiązanie nie ma zastosowania do świadczeń niepodzielnych (np. wybudowanie budynku czy wykonanie sieci gazowej). Rzadko korzysta się z niego także przy realizacji większych i długoterminowych przedsięwzięć.
Najkorzystniejszą dla wykonawcy formą odbioru i rozliczeń są odbiory procentowego zaawansowania prac w toku
W umowie o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta