O czym pamiętać przy podejmowaniu uchwał
Przepisy często wymagają od wspólników przegłosowania jakiejś decyzji. Od rodzaju spółki zależy, jak powinna wyglądać uchwała
Zawsze, gdy któryś ze zbiorowych organów spółki musi podjąć wspólnie jakąś decyzję, konieczne jest podjęcie uchwały. Może je podejmować zgromadzenie wspólników (w spółce z o.o.) i walne zgromadzenie akcjonariuszy (w spółce akcyjnej), a także zarząd i rada nadzorcza. Nie ma uniwersalnej procedury. Każda uchwała rządzi się swoimi prawami.
Kto i jak głosuje
Kodeks spółek handlowych nie określa szczegółowo formy głosowania. Można głosować na kartkach, przez podniesienie rąk lub elektronicznie. Byle tylko obrana metoda pozwalała ustalić, kto jakie stanowisko zajął. Tam, gdzie chodzi o uchwały wspólników, regułą jest jawność głosowania (art. 247 i art. 420 k.s.h.). Tajny charakter mają głosowania w sprawie wyboru albo odwołania członka organu spółki lub likwidatora, ich odpowiedzialności wobec spółki, a także w sprawach osobowych. Tajne głosowanie należy też zarządzić, gdy wystąpi o to chociażby jeden ze wspólników obecnych albo reprezentowanych na zgromadzeniu.
Przepisy milczą natomiast o jawności uchwał podejmowanych przez zarząd czy radę nadzorczą. Wydaje się jednak, że jako zasadę należy przyjąć jawność. Warto rozważyć sprecyzowanie tej kwestii w jakimś wewnętrznym regulaminie.
Co do zasady uchwały zapadają bezwzględną większością głosów (art. 245 i art. 414 k.s.h.). Można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta