Nie zapomnij o prowadzeniu ewidencji
Zanim przedsiębiorcy rozliczą się z odpadowych obowiązków, muszą ustalić, ile szkodliwych przedmiotów wprowadzili na rynek
W tym celu muszą prowadzić odpowiednią ewidencję. Wynika to nie tylko z praktycznych potrzeb, ale i z ustawowych obowiązków. W wielu firmach przedsiębiorcy muszą sobie poradzić z prowadzeniem kilku takich ewidencji. Trudno się bez nich obejść zwłaszcza wtedy, gdy trzeba odpowiedzieć na pytania inspektorów ochrony środowiska.
Bardzo wiele firm musi prowadzić ewidencję związaną z wprowadzaniem na rynek opakowań i produktów w opakowaniach. Nie wystarczy się bowiem rozliczyć raz w roku z marszałkiem województwa z opłaty produktowej albo zlecić ten obowiązek organizacji odzysku. Wymóg prowadzenia takiej dokumentacji wynika z ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (tekst jedn. DzU z 2007 r., nr 90, poz. 607).
Ewidencję muszą też prowadzić firmy, które rozliczają się z opłaty produktowej za pośrednictwem organizacji odzysku i w imieniu których organizacja rozlicza się z urzędem marszałkowskim. Na tej podstawie ustalają bowiem, z jakiej ilości odpadów opakowaniowych rozlicza się z nimi organizacja odzysku.
Taka ewidencja nie musi mieć szczególnej formy. Można ją prowadzić w zwykłym zeszycie, najwygodniej chyba w formie tabeli. Można też kupić gotowy program komputerowy. Zestawienie powinno być prowadzone w taki sposób, by przedsiębiorca mógł...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta