Kiedy sprzedaż auta oznacza korektę VAT
prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych
Rz: Podatnicy sprzedający samochody osobowe mają problemy z interpretacją przepisów o korekcie podatku naliczonego. Czy w takiej sytuacji trzeba jej dokonać?
Witold Modzelewski:
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Zależy bowiem od kilku czynników, np. rodzaju samochodu, daty jego nabycia oraz wartości początkowej. Warto przypomnieć, że można wyróżnić dwie grupy samochodów z częściowym odliczeniem VAT. Pierwsza to pojazdy kupowane na podstawie obecnych przepisów, czyli auta, przy których zakupie podatnicy odliczają 60 proc. VAT z faktury zakupu, ale nie więcej niż 6000 zł. Druga – samochody kupowane w momencie, gdy obowiązywał tzw. wzór Lisaka, czyli po wejściu w życie nowej ustawy o VAT. Wtedy odliczeniu podlegała połowa VAT z faktury zakupu, ale kwota zmniejszenia podatku należnego nie mogła być wyższa niż 5000 zł. Jest jeszcze trzecia grupa pojazdów sprzedawanych ze zwolnieniem: to auta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta