Nieprawidłowości we wniosku prowadzą do utraty zabezpieczenia
Nie warto czekać z wpisaniem do księgi wieczystej hipoteki ustanowionej przez naszego dłużnika. Jeśli inny wierzyciel zrobi to przed nami, pozbawi nas tego zabezpieczenia
Taki wniosek płynie z uchwały Sądu Najwyższego z 29 kwietnia 2008 r. (III CZP 15/08). SN wyjaśnił w niej wątpliwość prawną powstałą na tle konkretnej sprawy o wpis w księdze wieczystej hipoteki kaucyjnej, która miała obciążyć prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, przysługujące Radosławowi H. oraz Davidowi P. po połowie. Oświadczenie o ustanowieniu umownej hipoteki kaucyjnej do kwoty 800 tys. zł na rzecz kontrahenta: spółki akcyjnej Dom Obrotu Wierzytelnościami Cash Flow, zostało przez nich złożone w formie aktu notarialnego 26 czerwca 2006 r. Wniosek o wpis tej hipoteki w księdze wieczystej trafił do sądu wieczystoksięgowego 30 czerwca 2006 r., ale z powodu braków formalnych sąd, na mocy zarządzenia z lipca 2006 r., wniosek ten zwrócił.
Zajęcie nieruchomości
W listopadzie 2006 r. wpłynął do tego sądu wniosek komornika o wszczęciu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta