Kościół zakazuje i współpracuje
Na położenie Żydów w Rzeczypospolitej oraz stosunki między Żydami a chrześcijanami w znacznej mierze wpływała polityka Kościoła katolickiego.
Szereg postanowień dotyczących ludności żydowskiej znajdujemy w ustawodawstwie kościelnym, przede wszystkim postanowieniach synodów (prowincjonalnych i diecezjalnych) oraz listach pasterskich biskupów. Najczęściej synody nakładały na Żydów następujące ograniczenia: zakaz naprawiania starych i wznoszenia nowych synagog bez zezwolenia biskupa, zakaz posiadania domów wspólnie z chrześcijanami, konieczność odpowiedniego oddalenia domów żydowskich od chrześcijańskich, konieczność unikania przez chrześcijan zamieszkiwania z Żydami pod jednym dachem, nakaz ograniczenia liczebności Żydów w poszczególnych ośrodkach, konieczność wnoszenia przez Żydów opłat na rzecz lokalnego kleru (tzw. podatek pro tolerantia), zakaz sprawowania przez Żydów urzędów publicznych, zakaz dzierżawienia wsi, majątków ziemskich czy karczem, zwłaszcza jeśli znajdują się one na terenie majątków kościelnych. Żydom nie wolno było także zatrudniać chrześcijańskiej służby, pracować ani handlować publicznie podczas świąt chrześcijańskich, publicznie opłakiwać zmarłych, urządzać ślubów, eksponować swoich symboli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta