Jidysz nie umarł
W Izraelu od 250 do 300 tysięcy osób na co dzień posługuje się jidysz. Są to głównie mieszkańcy Jerozolimy, a ściślej ortodoksyjni Żydzi zamieszkujący dzielnicę Stu Bram
Isaac Bashevis Singer urodził się 14 lipca 1904 w Leoncinie w okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego, pochodził z rodziny religijnej, jego ojciec był rabinem.
Mieszkał przez kilka lat w Biłgoraju – mieście, które zachwyciło go i zainspirowało do napisania wielu utworów. Przez długi czas mieszkał i tworzył także w Warszawie. W 1936 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuował swoje literackie pasje, a także zajmował się między innymi tłumaczeniem na język jidysz i dziennikarstwem.
Isaac Bashevis Singer pisał w języku, który był najpopularniejszy wśród Żydów na całym świecie aż do II wojny światowej. Wówczas większość Żydów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Ameryce Łacińskiej, Australii, mówiła w jidysz.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta