Jak to jest być Polakiem i Żydem jednocześnie?
Marian Fuks, profesor historii, były dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego
Marzenie Żydów polskich, by wolna i niepodległa Polska stała się ich autentyczną ojczyzną, by mogli w tym kraju żyć w pełni praw i swobód obywatelskich na równi z „rdzenną” ludnością, znajdowało swój wyraz we wszystkich historycznych manifestacjach politycznych. Nie tylko w walkach narodowowyzwoleńczych, od czasów kościuszkowskich, powstania listopadowego i styczniowego, Legionów Piłsudskiego, aż po II wojnę światową, ale także w najważniejszych działaniach na rzecz wszechstronnego rozwoju kraju. Uwidoczniło się to szczególnie już w XIX wieku dzięki powstaniu zamożnej klasy mieszczańskiej.
Życie Żydów na ziemiach polskich nie obywało się bez kolizji i dramatycznych wstrząsów. Antysemityzm, chociaż zjawisko nieczęsto występujące, podjudzany grą eskstremalnych polityków, chociażby ze strony endecji i niestety także części kleru, wywoływał konflikty, a nawet sporadyczne pogromy, powodował fale emigracji, ale w gruncie rzeczy nie naruszał patriotyzmu i lojalności Żydów wobec ich ojczyzny – Polski.Jednakże znaczne środowiska oświeconej żydowskiej plutokracji starały się osiągnąć integrację ze społecznością „rdzennie” polską i nie wyróżniać się odrębnością, wyjść niejako z żydowskiego „getta”....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta