O roszczeniach tzw. późnych przesiedleńców
Czy ustawa doprowadzi do rozwiązania problemu roszczeń rewindykacyjnych osób, które pozostawiły swoje majątki w Polsce, wyjeżdżając do Niemiec – zastanawiają się prawnicy zrzeszeni w „Ruchu prawników na rzecz obrony przed niemieckimi roszczeniami rewindykacyjnymi”
Chodzi o obowiązującą od 19 listopada ubiegłego roku ustawę z 7 września 2007 r. o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego (DzU nr 191, poz. 1365; dalej: ustawa 2007). Miała ona na celu m.in. usunięcie zaniedbań i uporządkowanie stanu prawnego własności nieruchomości Skarbu Państwa (SP) oraz jednostek samorządu terytorialnego (jst) przez zakładanie ksiąg wieczystych, ewentualnie ujawnienie w nich faktycznego właściciela. Zaniedbania te dotyczą przede wszystkim nieruchomości pozostawionych w okresie PRL przez osoby wyjeżdżające w latach 70. i 80. ubiegłego wieku na stałe do Niemiec i pozbawianych w związku z tym obywatelstwa polskiego.
Tak było
Przypomnijmy. Obywatele III Rzeszy Niemieckiej mieszkający na terenach tzw. Ziemi Odzyskanych przed II wojną światową i tuż po niej, jeśli wykazali swoje polskie korzenie, nabywali obywatelstwo polskie i tym samym utrzymywali prawo własności nieruchomości. Jeśli polskości wtedy nie wykazali, byli deportowani na mocy paktów międzynarodowych ustalających ład w Europie po II wojnie światowej.
Do osób, które później, zrzekając się obywatelstwa polskiego, wykazując swoją przynależność do narodu niemieckiego, wyjechały z Polski do Niemiec, miał zastosowanie art. 38 ustawy z 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (DzU z 1969 r. nr 22, poz. 159 ze zm.)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta