Zutylizuj azbest jak najszybciej albo wpisz go do ewidencji
Jeśli na terenie firmy są obiekty i instalacje zawierające azbest, to przedsiębiorca musi się liczyć z dodatkowymi problemami. Wprawdzie nie od razu musi zrywać dach czy elewację, ale czekają go biurokratyczne formalności
Do 2032 r. azbest ma całkowicie zniknąć z Polski. Wprawdzie to dość odległy termin, jednak żeby zdążyć już dziś, stopniowo trzeba usuwać azbest.
Przepisy dokładnie określają, kiedy usunięcie szkodliwego dla zdrowia minerału jest niezbędne i jak należy postępować z obiektami, w których użyto azbestu. Mówią też, jak należy działać, gdy chce się go pozbyć. O tym, czy można jeszcze poczekać, czy nie, decyduje ocena stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest.
Zdecyduje ocena
Każdy azbestowy dach i elewacja wymagają oceny. Nie zawsze trzeba je jednak od razu wymieniać. Zgodnie z § 3 i 5 rozporządzenia o bezpiecznym użytkowaniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest możliwe jest bezpieczne użytkowanie wyrobów o gęstości objętościowej równej 1000 kg/m sześc. lub większej, czyli tzw. wyrobów twardych. Dodatkowy warunek to brak uszkodzeń umożliwiających emisję azbestu do środowiska.
Płyty dachowe należą zazwyczaj do twardych. Jeżeli więc płyty (nie tylko dachowe, ale także np. elewacyjne) są w dobrym stanie (o tym m.in. mówi ocena punktowa, o której piszemy poniżej), to można na razie wstrzymać się z rozbiórką dachu.
Natomiast gdy się okaże, że w obiekcie znajdują się wyroby tzw. miękkie (np. izolacje azbestowe, tektury, sznury z tego azbestu), to zazwyczaj uzyskują tak dużo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta