Wybieramy najpiękniejsze miejsca w kraju
Łysa Góra – Święty Krzyż
Jeszcze nie tak dawno powszechnie wierzono, że skalne rumowisko na północnym stoku Łysicy to siedziba demonów i miejsce, gdzie zlatują się na sabaty czarownice z całej Rzeczypospolitej. Nagie pola głazów i kamiennego gruzu – gołoborza, czyli „gołe od boru” – to największa osobliwość krajobrazu Gór Świętokrzyskich. Powstały w okresie zlodowacenia bałtyckiego (74 tys. – 8 tys. lat temu), gdy ziemie te były przedpolem lodowca, w wyniku kruszenia skał przez wodę i mrozy. Blisko czterohektarowe gołoborze na Świętym Krzyżu to jedno z największych takich kamiennych rumowisk w Europie Środkowej.
Góry Świętokrzyskie wypiętrzone w bardzo odległej epoce geologicznej, około 500 mln lat temu, słyną z bogactwa minerałów i różnorodności form skalnych. Najwyższe ich pasmo, Łysogóry, zbudowane jest głównie z niezmiernie starych i twardych kwarcytów kambryjskich. To właśnie bloki kwarcytowe, w których zachowały się tajemnicze skamieliny kopalnych roślin i zwierząt, tworzą gołoborza.
Łysa Góra, choć ma tylko 595 m n.p.m., znana jest z surowego klimatu i potężnych wichur, które łamią najwyższe jodły i buki i uderzają z wyciem w ściany dawnego klasztoru Benedyktynów. Zanim go zbudowano, na szczycie góry nasi pogańscy przodkowie czcili wszechmocne bóstwa – Śwista, Pośwista i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta