Arsenał minionych wieków
Zbrojownia przeciwników
Oryginalne uzbrojenie indyjskie pochodzące z okresu poprzedzającego inwazję Babura należy do rzadkości. Wielki wpływ na tutejszą produkcję zbrojeniową miały Persja oraz ludy tureckie przodujące wówczas militarnie w regionie. Stopień wyekwipowania w rynsztunek ochronny był niewielki, biorąc pod uwagę masowość armii i jej strukturę. Kawalerzyści mogli dysponować sferycznymi hełmami wykonywanymi z jednego kęsa metalu z ruchomym nosalem i grotem na szczycie oraz kolczym lub płytkowym czepcem; używano także osłon głowy o proweniencji koczowniczej – turecko-mongolskiej, zbudowanych z licznych prostokątnych zbrojników.
Wśród pancerzy na uwagę zasługuje tzw. zbroja zwierciadlana (lub lustrzana) o perskiej genezie. Tworzyły ją cztery płyty metalowe: przednia, tylna i dwie boczne łączone na rzemienie i szelki; w połączeniu z kolczym kaftanem zapewniała całkiem niezłą ochronę. Znane także były zapewne pancerze lamelkowe, tak charakterystyczne dla Bliskiego Wschodu i Azji. Dominowały tarcze koliste, wśród których wymienić należy przede wszystkim kałkan oraz egzemplarze wykonywane z odpowiednio spreparowanej skóry (wołu, nosorożca lub słonia). Uzbrojenie takie było niezwykle kosztowne i już wówczas odznaczało się wyjątkowo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta