Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prokurator – część systemu prawnego

12 lipca 2008 | Prawo | Krzysztof Dratwa

Dzisiejsza służba prokuratorska powinna być nowoczesną, zorientowaną na stały rozwój, strukturą mającą na celu zapewnienie społeczeństwa, że osoby, które popełniły przestępstwo, zostaną pociągnięte do odpowiedzialności w sposób legalny, prawidłowy i efektywny – uważa prokurator w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie

Prokuratorzy powinni umacniać poszanowanie prawa i zasad współżycia społecznego. Efektywny system prawny to podstawa społeczeństwa demokratycznego, w którym jednostka może polegać na prawach, władzach i sądach. W życiu codziennym najczęściej dokuczają nam przestępstwa pospolite – kradzieże, włamania, pobicia, groźby, przypadki znęcania się i przemocy w rodzinie – które odbierają poczucie bezpieczeństwa.

W tej sytuacji celem prowadzonej przez państwo polityki kryminalnej powinno być zredukowanie przestępczości. Służba prokuratorska powinna się przyczyniać do osiągnięcia tego celu.

Dwa ważne pojęcia

Zwróćmy uwagę na pojęcia: „państwo prawa” i „bezpieczeństwo prawne”. Pierwsze oznacza, że pole decyzji na styku obywatel – państwo zostało określone w stopniu pozwalającym zachować jednolitość działania i przewidywalność decyzji w odniesieniu do określonego stanu faktycznego, a swobodna ocena dokonywana przez niezawisły organ sądowy ma swoje prawne uzasadnienie. Priorytetem jest prawo, a sędzia jedynie realizuje jego zasady, dba o zachowanie jednolitości jego stosowania. Nie można także tracić z pola widzenia podstawowej zasady, iż organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa (art. 7 konstytucji). Za fundamentalną zasadę państwa prawa uznać należy poszanowanie godności człowieka na każdym etapie prowadzonego postępowania. W tym ujęciu szczególnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8063

Spis treści
Zamów abonament