Objawienia Chestertona
Chateaubriand celnie zauważył, że „pisać tekst religijny należy tak, aby niedowiarek chłonął go niczym gorszącą powieść”
„Kulą i krzyżem” Gilberta Keitha Chestertona wydawnictwo Fronda rozpoczęło edycję nowej, kieszonkowej serii „Powieści z krzyżykiem”. Znajdą się w niej najlepsze utwory popularnej literatury chrześcijańskiej. Jeszcze w tym miesiącu ukaże się kolejna powieść Chestertona „Człowiek zwany Czwartkiem”, a w następnej kolejności książki m.in. Grahama Greene’a i Georges’a Bernanos.
Dziś, gdy istniejącemu zapotrzebowaniu na literaturę chrześcijańską próbują wyjść naprzeciw autorzy, którym się wydaje, że wystarczy bohatera przebrać w sutannę, by zadowolić te czytelnicze oczekiwania, warto sięgnąć do klasyki gatunku. Właśnie do Chestertona, który skądinąd na katolicyzm przeszedł dopiero w wieku 48 lat. Zmarł 14 lat później, w 1936 roku, a papież Pius XI nazwał go „obrońcą wiary katolickiej”. Dorobek twórczy Chestertona zamyka się liczbą 80 tomów, wśród których znajdują się niezwykle popularne nowele o przygodach księdza Browna. To dzięki nim autor „Heretyków” został prezesem Klubu Pisarzy Detektywistycznych. A działo się to w czasie, gdy do klubu należała m.in. Agatha Christie.
„Kula i krzyż” to w istocie opowieść będąca czymś pomiędzy powiastką filozoficzną a moralitetem. Jest historią niemogącego się odbyć pojedynku żarliwego katolika i wojującego ateisty. Pojedynek ten uniemożliwiają im wszyscy wokół, nic dziwnego więc, że z czasem zawiązuje się między...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta