Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Temida zakłada, że w domu ktoś jest

12 lipca 2008 | Prawo | Marek Domagalski

W sądach praktycznie nie ma wakacji, więc osoby, które z powodu wyjazdu nie mogą się stawić na rozprawę, powinny wcześniej uzyskać zgodę na jej przesunięcie

Takich podań jest sporo i sądy często się do nich przychylają. Trudniej może być z przesyłką sądową, która powinna być odebrana.

Kiedy doręczone

Nieobecność w domu i nieodebranie pisma nie przeszkadza uznać go za doręczone – z czego wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy, a skutki mogą być poważne, często nie do naprawienia.

Może to nastąpić (w rozumieniu prawa) w formie tzw. zastępczego powiadomienia, gdy listonosz zostawia w skrzynce awizo, a pismo czeka na poczcie siedem dni.

Wprawdzie niezbędne jest powtórne awizowanie i odczekanie kolejnych siedmiu dni, ale potem takie doręczenie uznawane jest za skuteczne, choćby adresat autentycznie nic o tym nie wiedział.

„W ogóle nie wiedziałem, że mogę mieć sprawę sądową. Gdy wróciłem z trzytygodniowych wczasów, zorientowałem się, że mam sądowy nakaz zapłaty 60 tys. zł mojemu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8063

Spis treści
Zamów abonament