Szef może wstrzymać urlop tylko wyjątkowo
Pracodawca w szczególnych sytuacjach może przesunąć pracownikowi zaplanowany urlop. Powinien jednak zwrócić mu koszty np. opłaconej wycieczki
– Szef trzy dni przed zaplanowanym dwutygodniowym urlopem poinformował mnie, że nie mogę z niego skorzystać. Jako przyczynę podał to, że koleżanka z zespołu zachorowała i nie będzie jej przez najbliższy czas, a firma musi terminowo zakończyć projekt dla ważnego klienta. Tymczasem wykupiłem już wycieczkę, która mi przepadnie. Czy szef miał prawo tak postąpić i czy należy mi się w związku z tym jakaś rekompensata poniesionych wydatków? – pyta czytelnik.
Kodeks pracy przewiduje możliwość przesunięcia pracownikowi urlopu w art. 164 § 2. Jest to dopuszczalne, ale tylko z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, i to wówczas, gdy nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy.
– Pracodawca może odmówić urlopu nawet na dzień przed jego rozpoczęciem, ale muszą zachodzić przyczyny przewidziane w tym przepisie – wyjaśnia Piotr Wojciechowski, zastępca dyrektora w Głównym Inspektoracie Pracy.
Czy to konieczne
Ocena, czy są takie powody,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta