Nadawanie klauzul tajności wymaga zmian
Ustawą o ochronie informacji niejawnych zajmie się Trybunał Konstytucyjny. Zaskarżył ją rzecznik praw obywatelskich
Chodzi o art. 21 ust. 3 – 5 ustawy, dotyczące klauzuli tajności. Rzecznik nie kryje, że bezpośrednią przyczyną, która skłoniła go do przeanalizowania postanowień ustawy z 1999 r. o ochronie informacji niejawnych, stało się utajnienie tzw. raportu Pitery o działalności Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Mimo zapowiedzi jego ogłoszenia stał się on niedostępny – przez nałożenie klauzuli tajności – dla obywateli, którzy upominają się o jego upublicznienie.
– Tego rodzaju sprawy zwracają uwagę na potrzebę rozwiązań systemowych – mówi Janusz Kochanowski. – Są one ważne, ponieważ władze państwa mają tendencję do odgradzania się i stawiania ponad prawem.
Albo państwowa, albo służbowa
Rzecznik uważa, że zaskarżone przepisy naruszają zasadę poprawnej legislacji. Są bowiem niedoprecyzowane, a niekiedy mają charakter pozorny. Pomijają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta