Kapłani uniwersalizmu
W 2005 r. słynny brytyjski dramaturg Harold Pinter w mowie przygotowanej na uroczystość odebrania nagrody Nobla – nadał jej tytuł „Sztuka, prawda, polityka” – oskarżył Stany Zjednoczone oraz Wielką Brytanię pod rządami Tony’ego Blaira o kłamstwa, agresję, fałszerstwa. Zrobił to w imię „prawdy bezwarunkowej”.
Był to klasyczny artykuł intelektualisty i artysty przeciwko „brutalnym Amerykanom”. W tym sensie przynajmniej kontynuował tradycje sowiecko-komunistyczne z okresu zimnej wojny. Pinter urodził się w rodzinie emigranta żydowskiego, szewca, dzięki talentowi wyszedł z marginesu społeczeństwa brytyjskiego, wspiął się na wyżyny kulturalnej elity. W tym samym czasie trzech filozofów francuskich pochodzenia żydowskiego prowadziło systematyczną walkę z tymi, którzy uderzali w wartości patriotyzmu francuskiego, w samą Francję. Zabierali głos przeciwko mniejszości muzułmańskiej, która odmawia integracji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta