Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Globalny kryzys, lokalny ból

18 października 2008 | Plus Minus | Moses Naim

Trzęsienia ziemi i kryzysy finansowe wydobywają na światło dzienne rzeczy, których w innej sytuacji nie bylibyśmy świadomi. W pierwszym wypadku chodzi o uskoki geologiczne naszej planety, w drugim zaś o pęknięcia gospodarcze. Niestety, ta świadomość ma swoje ogromne koszty ludzkie.

Obecna sytuacja ujawnia, na jak kruchych lokalnych filarach wspiera się globalny system finansowy. Pieniądze krążą po świecie z prędkością światła, a instytucje publiczne mające za zadanie regulowanie przepływów finansowych tkwią w sztywnych granicach państw. Co więcej, decyzje potrzebne do tego, by stawić czoła kryzysowi, podejmują politycy, których podstawową motywacją jest reelekcja. A jak dobrze wiemy, polityka ma wymiar lokalny.

Ta asymetria tłumaczy na przykład europejskie reakcje na kryzys. Przebiegały one w trzech fazach. Najpierw nasi przywódcy zaprzeczali, by sytuacja w Stanach Zjednoczonych mogła nas dotknąć. Następnie zapanowała postawa „radźcie sobie sami” i każdy kraj członkowski Unii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8146

Spis treści
Zamów abonament