Wszystko może być sterowane głosem
Samogłoski kierunkowe. Żeby dyrygować robotem, kursorem na ekranie komputera, wystarczy odpowiedni dźwięk. Dowiedli tego amerykańscy naukowcy, którzy skonstruowali joystick reagujący na ludzki głos. Dziesięć osób już testuje prototypowe urządzenie
Dotychczasowe próby zmierzały w tym kierunku, aby przypisywać konkretne słowa określonym funkcjom w programach sterujących. Amerykańscy uczeni poszli inną drogą, stworzyli joystick reagujący na niepowtarzalny głos jednego człowieka.
Dźwięk „ooo” sprawia, że robot lub kursor przesuwa się w prawo; „uuu” – przesuwa się w dół; „aaa” – do góry, „iii” – w lewo. Cztery dźwięki „mieszane” wskazują kierunki pośrednie. Wszystkie dźwięki odpowiadające ośmiu kierunkom są samogłoskami. Powstaje w ten sposób coś w rodzaju głosowej róży wiatrów.
Wielka szansa dla niepełnosprawnych
Dzięki tym prostym zasadom osoby, które – na przykład – w wyniku urazów nie mogą posługiwać się klawiaturą czy myszką, będą mogły już wkrótce korzystać z tego wynalazku. W tej chwili testuje go dziesięć osób, które mają trudności lub w ogóle nie mogą poruszać rękami....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta