Łatwiej zmienić nowe interpretacje, niż te wydane na starych zasadach
Jeśli na zadane pytanie otrzymałeś korzystną odpowiedź jeszcze od urzędu skarbowego, nie musisz obawiać się jej uchylenia tylko dlatego, że fiskus zmienił podejście do danego problemu. Gorzej, gdy wydał ją minister finansów
Wniosek o indywidualną interpretację to jedyny sposób, aby uzyskać pewność, że rozliczenia z fiskusem są prawidłowe. Podatnicy, którzy uzyskują korzystną dla nich odpowiedź, nie muszą się obawiać, że będą ponosić negatywne konsekwencje zastosowania się do zawartych w niej wytycznych. Pojawia się jednak pytanie, w jakich sytuacjach fiskus może zmienić zdanie i uchylić interpretację? Okazuje się, że zależy to od tego, czy wydał ją urząd skarbowy na zasadach obowiązujących do 30 czerwca 2007 r., czy też odpowiedzi udzielił minister finansów na podstawie obecnych przepisów. W lepszej sytuacji są ci pierwsi.
Tylko istotny powód
Izba skarbowa może z własnej inicjatywy zmienić odpowiedź wydaną na starych zasadach tylko, jeśli rażąco narusza ona prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Co to oznacza w praktyce? Nie można uchylić lub zmienić interpretacji tylko dlatego, że fiskus zmienił zdanie i uznaje, iż jest ona nieprawidłowa. Różnice w interpretacji oraz orzecznictwie nie dają bowiem takich podstaw. Tak wynika z wyroków sądów, m.in. orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 20 października 2008 r. (III SA/Wa 974/08).
40 złotych trzeba zapłacić za wydanie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta