Urzędników czekają spore zmiany
O stanowiska w urzędach państwowych będzie się można ubiegać wyłącznie w otwartych konkursach. Ich pracownicy będą podlegali ocenie. Samorządowcy zaś sami określą wymagania stawiane urzędnikom i wysokość ich wynagrodzenia
– Najważniejszą zmianą jest likwidacja Państwowego Zasobu Kadrowego, z którego powoływano osoby na wysokie stanowiska urzędnicze – zauważa Waldy Dzikowski, poseł PO, sejmowy sprawozdawca projektu nowelizacji ustawy o służbie cywilnej. – Teraz kandydaci na takie stanowiska będą musieli przejść procedurę sprawdzania ich kwalifikacji.
Dodatkowe egzaminy
W myśl nowelizacji urzędem czy jednym z jego departamentów nie będzie już mogła kierować osoba wyznaczona do pełnienia obowiązków dyrektora lub kierownika. Zakończy to powszechną obecnie praktykę omijania procedury konkursowej na wysokie stanowiska urzędnicze. Poza tym pełniący obowiązki, choć z założenia powinni to robić wyłącznie tymczasowo, piastują swoje stanowiska w zasadzie bez ograniczeń czasowych. Nie muszą mieć przy tym kwalifikacji ani doświadczenia zawodowego, jakich przepisy wymagają na tych stanowiskach.
Osoby, które w 2006 r., w momencie wejścia w życie poprzedniej nowelizacji ustawy o służbie cywilnej, piastowały stanowiska na zasadzie pełnienia obowiązków, zostały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta