Roszczenia pracownicze: jedna sprawa, różne tryby
Czy udogodnienia procesowe dotyczące roszczeń pracowniczych są możliwe także wtedy, gdy w grę wchodzi powództwo z przepisu kodeksu spółek handlowych – zastanawia się Arkadiusz Januchowski, referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce
Dla roszczeń pracownika związanych ze stosunkiem pracy kodeks pracy przewiduje specjalną ochronę. Jeśli pracodawca nie zaspokoi dobrowolnie roszczeń podwładnego, może on dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Sprawy te są rozpatrywane według przepisów kodeksu postępowania cywilnego, w postępowaniu odrębnym z zakresu prawa pracy (art. 476 § 1 pkt 1 k.p.c.).
Wiele odrębności
W porównaniu ze sprawą cywilną rozpatrywaną w postępowaniu zwyczajnym te z zakresu prawa pracy wykazują cały szereg odrębności, które – ogólnie rzecz biorąc – polegają na odformalizowaniu tego postępowania i wprowadzeniu ułatwień dla stron, w szczególności dla pracownika.
Należy tu wskazać na następujące regulacje prawne: brak ograniczeń dowodowych w zakresie przesłuchania stron i świadków; możliwość reprezentowania pracownika również przez innego pracownika; wstępne badanie sprawy i czynności wyjaśniające podejmowane przez sąd; niedopuszczalność ugody z uwagi na naruszenie słusznego interesu pracownika; pouczenie pracownika przez sąd o roszczeniach wynikających z przytoczonych faktów; możliwość zasądzenia z urzędu roszczenia alternatywnego na rzecz pracownika; nadanie z urzędu rygoru natychmiastowej wykonalności wyrokowi zasądzającemu należność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta