Szef może polecić wykonywanie innej pracy tylko przez trzy miesiące
Powierzając pracownikowi inną pracę niż określona w umowie, pracodawca musi zadbać, aby była ona zgodna z kwalifikacjami podwładnego i nie powodowała obniżenia mu wynagrodzenia
Gdy w firmie prowadzony jest nowy projekt albo pojawia się duże zlecenie, czasem trzeba zaangażować w ich realizację pracowników, którzy na co dzień zajmują się innymi zadaniami. Nie trzeba od razu wręczać im wypowiedzeń zmieniających: niekiedy wystarczy powierzyć wykonywanie innej pracy niż określona w umowie zgodnie z art. 42 §4 k.p.
Przy powierzaniu innych zajęć nie ma znaczenia to, na jaką umowę o pracę dana osoba jest zatrudniona. Nie stosuje się też ochrony dotyczącej pracowników w szczególnej sytuacji (np. przed emeryturą). Powierzenia innej pracy nie trzeba też konsultować ze związkami zawodowymi. Co więcej, pracodawca może poprzestać na wydaniu ustnej dyspozycji. Nie musi zachowywać formy pisemnej, choć oczywiście ze względów dowodowych lepiej jej dotrzymać (zob. wyrok SN z 13 marca 1979 r., I PRN 18/79). Jest to więc o wiele prostsze niż wypowiedzenie zmieniające, które nie zawsze jest możliwe i wymaga zachowania odpowiedniej procedury.
Konieczne warunki
Pracodawca może powierzyć pracownikowi inną pracę niż określona w umowie przy łącznym zachowaniu pewnych warunków (art. 42 § 4 k.p.):
- musi być to uzasadnione potrzebami pracodawcy,
- nie może ono trwać dłużej niż trzy miesiące w roku kalendarzowym,
- nie może powodować obniżenia wynagrodzenia,
- nowe zajęcie musi odpowiadać kwalifikacjom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta