Organizacje zbiorowego zarządzania są przedsiębiorcami
Gwarancją skutecznej ochrony konkurencji jest szeroka definicja przedsiębiorcy – twierdzi Grzegorz Materna, pracownik Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, asystent w Zakładzie Prawa Konkurencji INP PAN
W tekście dotyczącym organizacji zbiorowego zarządzania („Rz” z 10 października) mec. Michał Błeszyński nie odpowiedział jednoznacznie na stawiane w tytule pytanie, „czy rzeczywiście organizacje zbiorowego zarządzania są przedsiębiorcami”. Taką możliwość autor wyraźnie kontestuje, uznając za „wielce dyskusyjne” stanowisko SN, który na gruncie prawa ochrony konkurencji uznał za przedsiębiorcę Stowarzyszenie Autorów ZAiKS (sprawa III SK 16/07). Sprzeciw autora artykułu wobec tezy SN nie został szerzej uzasadniony. Mec. Błeszyński przekonuje o konieczności uwzględnienia szczególnego charakteru OZZ. Te interesujące i częściowo słuszne wywody nie zmieniają jednak oceny, że OZZ są przedsiębiorcami, którzy muszą działać zgodnie z regułami konkurencji.
Według prawa ochrony konkurencji
W prawie ochrony konkurencji uznanie OZZ za przedsiębiorców nie jest dyskusyjne. Wręcz przeciwnie, wyrok SN jest przykładem rozumowania prawniczego właściwego tej dziedzinie prawa. Szeroka interpretacja pojęcia „przedsiębiorca” uznawana jest za gwarancję skutecznej ochrony wolnej i równej konkurencji. By osiągnąć te cele, reguły konkurencji muszą dotyczyć wszystkich rzeczywistych uczestników obrotu oferujących towary i usługi na rynku. Inaczej kontroli antymonopolowej pozbawiona byłaby działalność części osób, które w praktyce mogą wywierać wpływ na rynek.
Postulat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta