Nie zawsze dzień roboczy to osiem godzin
Choć z reguły pracownik może pracować osiem godzin na dobę i średnio 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to czasem jednak pracodawca ma prawo wydłużyć mu dniówkę
Szef może przedłużyć dobowy wymiar czasu pracy zatrudnionej w jego firmie osoby, jednak – zgodnie z art. 129 kodeksu pracy – nie więcej niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym jednego miesiąca. Musi to być ponadto uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. Stosowanie takiego systemu równoważnego czasu pracy oznacza, że pracodawca musi przedłużony dobowy wymiar czasu pracy podwładnego wyrównać albo krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach, albo dniami wolnymi od pracy.
Przedsiębiorca, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, może ten jednomiesięczny okres rozliczeniowy wydłużyć do trzech miesięcy. Jeśli zatrudnia pracowników, którzy wykonują pracę uzależnioną od pory roku lub warunków atmosferycznych, wówczas wspomniany okres może wynosić cztery miesiące. Ale nie dłużej.
Jeśli jednak przedsiębiorca zamierza zatrudnić osobę do prac polegających na dozorze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta