Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak czytać Księgę Rodzaju?

15 listopada 2008 | Plus Minus | Ewa K. Czaczkowska
„Adam i Ewa” obraz Lucasa Cranacha Starszego,  1526
źródło: Bridgeman Art Library
„Adam i Ewa” obraz Lucasa Cranacha Starszego, 1526
Ksiądz profesor Tomasz Jelonek
autor zdjęcia: Bartosz Siedlik
źródło: Rzeczpospolita
Ksiądz profesor Tomasz Jelonek

Księga Rodzaju miała opowiedzieć prawdę, że człowiek pochodzi od Boga, a następnie wytłumaczyć, skąd się wzięło zło, które przecież nie może pochodzić od Boga - mówi ks. prof. Tomasz Jelonek, biblista

Rz: Watykan niedawno zakazał nauczania popularnemu w Argentynie teologowi, księdzu Arielowi Alvarezowi Valdesowi, ponieważ zanegował on istnienie pierwszych rodziców – Adama i Ewy. Sprawa jest zaskakująca z dwóch powodów. Po pierwsze, że katolicki wykładowca odrzuca coś, czego chrześcijanie uczą się od dziecka. A po drugie, że dostał taki zakaz, choć nauczanie Kościoła wyraźnie głosi, iż biblijnego opowiadania o stworzeniu świata i człowieka w Księdze Rodzaju nie należy interpretować dosłownie.

Ks. prof. Tomasz Jelonek: Przypuszczam, że w wypadku tego księdza sprawa istnienia pierwszych rodziców była tylko kroplą, która przelała naczynie napełnione już wcześniej czymś innym. Gdy chodzi natomiast o Adama i Ewę, sprawa nie jest prosta i wiele zależy od kontekstu, w jakim się o nich mówi.

A co ksiądz mówi swoim studentom o pierwszych rodzicach?

Adam i Ewa nie są postaciami historycznymi w takim znaczeniu jak Mieszko I . Ich dzieje nie są historią według zasad metodologii historii współczesnej. Nie znaczy to jednak, że biblijne opowiadanie o stworzeniu świata nie ma sensu historycznego. Przeciwnie. Ma pewien wydźwięk historyczny, ale równocześnie nie jest ścisłą historią.

Adam i Ewa nie istnieli, choć istnieli. Jak to rozumieć?

Aby zrozumieć Księgę Rodzaju, trzeba po pierwsze pamiętać, że naród...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8168

Spis treści
Zamów abonament