Nie wolno podszywać się pod cudzą firmę
Także działania formalnie legalne mogą naruszać cudze prawo do firmy. Posługiwanie się nią musi być zgodne z zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami
Takie wnioski płyną z wyroku Sądu Najwyższego z 7 października 2008 r. ( III CSK 192/08). Potwierdza on też zasadę, że wnoszący sprawę do sądu nie musi wskazywać, na jakich przepisach opiera swe żądanie. Wskazanie ich jest sprawą sądu.
Dwie spółki w dwóch krajach
Powodem w tej sprawie była polska spółka z o.o. działająca od 1993 r. pod firmą Fabryka Węży Gumowych i Tworzyw Sztucznych Fagumit, a pozwanym mająca siedzibę w Szwajcarii spółka Fagumit AG. W 1998 r. prezes polskiej spółki udzielił zagranicznej firmie Adamex, która była przez pewien czas jej przedstawicielem handlowym w Szwajcarii, zgody na posługiwanie się poza granicami Polski słowem Fagumit. Obie firmy zajmują się produkcją i handlem wężami technicznymi i hydraulicznymi.
Pod tą samą nazwą, pod tym samem adresem
W 2004 r. polska spółka uzyskała w Urzędzie Patentowym prawo ochronne na znak towarowy słowno-graficzny zawierający słowo „Fagumit”. Prawie identyczny znak został zarejestrowany przez Ursulę A., będącą udziałowcem firmy Adamex w urzędach patentowych szwajcarskim i niemieckim. Ursula A. uzyskała jego rejestrację jako znaku wspólnotowego. Znaku tego używa pozwana w tej sprawie spółka szwajcarska będąca w stosunku do spółki Adamex oraz innych spółką dominującą.
Spór powstał, gdy szwajcarska spółka utworzyła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta