Importer zapłaci za sprzedaż podróbek
Producent oryginału może żądać odszkodowania od przedsiębiorcy handlującego podróbkami, jeżeli ten wiedział, że towar nie jest oryginalny, i świadomie z tego skorzystał, wprowadzając go na rynek
Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego w sprawie, w której przedsiębiorca Dariusz L. domaga się odszkodowania od spółki z o.o. Kania Privat Equity.
Chińska konkurencja
Dariusz L. jest producentem długopisów o nazwie Dream. Wzór przemysłowy długopisu został opracowany według jego koncepcji i wprowadzony przez niego do produkcji w 2003 r. Firmy kupują długopisy i po umieszczeniu na nich swojego logo wykorzystują jako materiały reklamowe.
Przedsiębiorca zarejestrował ten wzór w Urzędzie Patentowym RP, ale rejestracja została unieważniona wobec przekroczenia terminu ujawniania wskazanego w art. 103 ust. 3 prawa własności przemysłowej.
Spółka Kania Privat Equity niedługo po tym, gdy na rynek trafiły długopisy Dream, rozpoczęła import z Chin i dystrybucję w Polsce długopisów reklamowych o handlowej nazwie Mexico. Miały taki sam kształt i zastosowanie jak wyroby polskiego producenta.
Dariusz L. zarzucił spółce dopuszczenie się czynu nieuczciwej konkurencji (przewidzianego w art. 13 ust. 1 ustawy z 1993 r. o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta