Kłopoty z rozróżnianiem podobnych znaków towarowych
Rejestracja znaku towarowego daje uprawnionemu prawo do zakazania osobom trzecim używania w obrocie bez jego zgody oznaczenia dla towarów i usług identycznych lub podobnych – pisze ekspert i pełnomocnik procesowy OHIM przed Sądem Pierwszej Instancji.
Zgodnie ze wspólnotowym systemem ochrony znaków towarowych (rozporządzenie Rady (WE) nr 40/94 z 20 grudnia 1993 r.) obowiązuje reguła pierwszeństwa, oznaczająca, iż o prawie do uzyskania ochrony na znak towarowy decyduje kolejność zgłoszenia znaku do rejestracji. Ponieważ zgłaszający sam decyduje, dla jakich towarów lub usług chce rejestracji znaku, zjawiskiem nie tak rzadkim są zgłoszenia rejestracji wspólnotowych znaków dla towarów i usług przy zastosowaniu wykazów (class headings) z wszystkich 45 klas towarów i usług. Mają one charakter ogólny, odnoszą się bowiem do całej dziedziny, do której te towary lub usługi należą.
Znaczenie wykazu
Konsekwencje stosowania do celów rejestracyjnych tego wykazu są w szczególności odczuwalne dla podmiotów pragnących zarejestrować znak dla towarów lub usług, które co prawda nie występują w wykazie, lecz są przyporządkowane do klasy „zajętej” wcześniejszą rejestracją.
Załóżmy, że wcześniejszy znak obejmuje wykaz towarów klasy 10, tj. „aparaty i instrumenty chirurgiczne, medyczne, stomatologiczne i weterynaryjne; sztuczne kończyny, oczy i zęby; artykuły ortopedyczne; materiały do zszywania ran”. Późniejszy zgłaszający chce zarejestrować podobny lub identyczny znak dla butelek dziecięcych. Te towary należą do klasy 10, lecz nie widnieją w jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta