Wolność to wyobraźnia
Dziś został trochę zapomniany, a przecież ten artysta, eksploatujący tematy wiary, erotyzmu i śmierci, był wielką postacią XX-wiecznego kina
To on sam w nakręconym w 1928 roku „Psie andaluzyjskim” w księżycową noc wychodził na balkon z brzytwą w dłoni i przecinał oko kobiety.
Uczeń Jeana Epsteina był wówczas związany z surrealistami. „Psa andaluzyjskiego” zrobił z Salvadorem Dali. Oglądając ten film, trudno uwierzyć, że jego autor jako chłopiec brał udział w procesjach w małym aragońskim mieście, a potem był wzorowym uczniem jezuickiego kolegium w Saragossie.
Przełomem w jego życiu okazał się czas studiów w Madrycie. Bunuel chodził na zajęcia z filozofii i literatury, ale również na wykłady entomologa Don Ignacio Bolivara i na cotygodniowe spotkania z bożyszczem ówczesnej awangardy de la Serną. Zaprzyjaźnił się z Dalim, Lorcą, Ortegą y Gassetem. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta