Za linią frontu
W czasie I wojny Jüdische Turnerschaft usiłowało nie przerywać działalności. Żołnierze Żydzi, którzy uprawiali sport w swoich klubach w Niemczech, wraz z przesuwaniem się frontu w latach 1914 – 1916 na wschód pomagali w tworzeniu żydowskich towarzystw gimnastycznych na terenach okupowanych.
Powstające kluby często otrzymywały od władz niemieckich sprzęt sportowy, możliwość korzystania z sal gimnastycznych oraz pomoc instruktorską. Przykładem takich klubów były m.in. ŻKS Makabi Warszawa (1915), ŻKS Makkabi Kutno (1915), ŻKS Makkabi Płock (1915).
W grudniu 1916 r. w Łodzi odbył się zjazd organizacji gimnastycznych i sportowych żydowskich z terenów zajętych przez wojska niemieckie. Zjazd powołał Zentral-Verband der jüdischen Turn-und Sport-Vereine in Polen (Centralny Związek Żydowskich Towarzystw Gimnastyczno-Sportowych Królestwa Polskiego) z siedzibą w Łodzi. Przewodniczącym tego związku został dr L. Prybulski. Również w Łodzi odbył się w sierpniu 1918 r. kolejny drugi zjazd tej organizacji, w którym wzięło udział 67 delegatów z 26 miast.