Nadpłatę podatku za aromaty należy zwrócić
Zwrot nadpłaty za pobrany bezpodstawnie podatek przysługuje także wówczas, gdy danina została wliczona do ceny wyrobów bądź usług – uznał sąd w Warszawie.
Uzasadniając wyrok, Wojewódzki Sąd Administracyjny podkreślił, że nie zgadza się z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2002 r. (sygn. P 7/00). TK stwierdził wówczas, iż mimo że przepis, na podstawie którego pobrano podatek, okazał się niekonstytucyjny, zapłacony podatek nie podlega zwrotowi, gdyż został doliczony do ceny sprzedaży. Uszczuplenie nie dotknęło więc podatnika (którym jest producent, usługodawca lub importer), lecz nabywców wyrobów.
To pierwszy wyrok, który idzie pod prąd temu kontrowersyjnemu orzeczeniu TK.
Minister rozszerzył listę
Sprawa dotyczyła podatku akcyzowego, który spółka Aromes Group z Grodziska Mazowieckiego płaciła za sprowadzone z zagranicy aromaty spożywcze zawierające m.in. alkohol etylowy (pisaliśmy o tym: „Kto się wzbogaci na aromatach”, „Rz” z 7 listopada). Było to zgodne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta