Do pozbycia się pracownika musisz mieć ważny powód
Pracodawca, który chce się rozstać z osobą zatrudnioną na czas nieokreślony, musi swoją decyzję odpowiednio uzasadnić. Często podawanym powodem jest likwidacja stanowiska pracy
Zwalnianie pracowników nie jest łatwą decyzją szczególnie wtedy, gdy dotyczy osób od lat związanych z firmą. Często pożegnanie wynika ze zmian w strukturze organizacyjnej zakładu pracy. Niejednokrotnie z powodu takich transformacji zamykane są całe działy albo likwidowane poszczególne stanowiska pracy.
Rozstanie trzeba uzasadnić
Szef, który rozwiązuje bezterminową umowę o pracę za wypowiedzeniem, musi podać przyczynę takiego rozstania. Wskazuje na to art. 30 § 4 kodeksu pracy. Przyczyna powinna być prawdziwa i konkretna. Nie może być pozorna. Pracodawca nie może zatem zlikwidować stanowiska pracy, aby w ten sposób szybko się pozbyć danej osoby, a następnie na to samo miejsce przyjąć nową, której da identyczne stanowisko. Jeśli się na to zdecyduje, złamie przepisy o wypowiadaniu umów. I musi liczyć się z tym, że pracownik może zaskarżyć wypowiedzenie. A w efekcie może nawet zostać przez sąd przywrócony do pracy na poprzednich warunkach.
To nie pracownik zawinił
Przepisy nakładające obowiązek przedstawienia konkretnych powodów wypowiedzenia nie mogą ograniczać swobody kształtowania polityki kadrowej obowiązującej w danej firmie. Pracodawca musi mieć zatem możliwość modyfikowania organizacji pracy m.in. w celu racjonalizacji zatrudnienia. I takie właśnie zmiany mogą uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta