O czym trzeba pamiętać ustalając warunki transakcji międzynarodowej
Przygotowując umowę sprzedaży towaru zagranicznemu kontrahentowi, warto się odwołać do gotowych reguł takich jak INCOTERMS
Każda działalność gospodarcza wiąże się z ryzykiem. Wzrasta ono, jeżeli firma prowadzi działalność eksportową lub importową. Przygotowanie takiej transakcji musi być zatem szczególnie precyzyjne. Mamy bowiem do czynienia zarówno z różnymi systemami prawnymi, zwyczajami obowiązującymi w handlu międzynarodowym, znacznymi odległościami, jak i odmiennym podejściem do wielu kwestii wynikającym z różnic kulturowych (np. podejście do czasu, negocjacji ceny, mocy podpisanego dokumentu). Wszystko to sprawia, że im lepiej przygotujemy kontrakt, tym pewniejsza będzie realizacja transakcji.
Podpisanie kontraktu
– Umowa może dojść do skutku poprzez złożenie oferty zawarcia transakcji handlowej i oświadczenie o jej przyjęciu – wskazuje Joanna Wcisło, prawnik w BSJP Legal and Tax Advice. Jednak w samej ofercie nie zawsze są wyczerpująco wskazane wszystkie istotne elementy. Jeżeli umowa ma dotyczyć sprzedaży towarów, to teoretycznie wystarczy, że wymienimy w niej podmioty (firma A z siedzibą w Polsce i firma B z siedzibą w Brazylii), przedmiot umowy (farba ścienna, tys. litrów) i cenę (5 tys. euro). Jeżeli dodatkowo oznaczymy termin dostawy i termin płatności, formalnie mamy ważną umowę. Może się nawet zdarzyć, że uda się ją prawidłowo zrealizować.
Jest to jednak bardziej niż wątpliwe. Przykładowo, zastanówmy się na czym ma polegać w tym przypadku wykonanie dostawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta