Za nieprawidłowe rozstanie grozi odszkodowanie
Trzecia umowa będzie bezterminowa, nawet jeśli szef tego nie chciał. Jeżeli ją rozwiąże bez uzasadnienia jak umowę na czas określony, zapłaci odszkodowanie albo przywróci zatrudnionego do pracy
Zatrudniony otrzyma jeszcze inną rekompensatę, gdy dodatkowo szef skróci bezpodstawnie okres jego wypowiedzenia.
Pracownik podpisał kolejno dwie umowy na czas określony. Mimo to pracodawca zawarł od razu trzecią terminową. Po kilku miesiącach szef go zwolnił za dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. Taką możliwość przewidywał bowiem terminowy kontrakt. Pracownik wniósł do sądu pracy powództwo o odszkodowanie za bezprawne rozwiązanie umowy. Czy słusznie? Przecież bezprawne było to, że szef zawarł trzecią umowę na czas określony. Natomiast samo jej rozwiązanie było zgodne z prawem. Jak rozwiązać ten problem? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Pracodawca naruszył zakaz podpisywania kolejnej, trzeciej umowy terminowej. Nie wiadomo jednak, czy rozwiązał stosunek pracy na zasadach zastrzeżonych dla umowy na czas określony, czy dla tej na czas nieokreślony. Przypominamy, że niekiedy umowę bezterminową też wolno rozwiązać za dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. Dlatego w opisanej sytuacji istotne są następujące warunki:
- staż u pracodawcy, a w konsekwencji okres wypowiedzenia umowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta