Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie wolno dyskryminować niepełnoetatowca

14 stycznia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Anna Marciniak

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin ma takie same uprawnienia jak ten zatrudniony w pełnym wymiarze godzin

Oznacza to, że pracodawca ma wobec niego takie same obowiązki jak wobec pełnoetatowca. Wiąże się to z zakazem dyskryminacji wynikającym wprost z kodeksu pracy.

Chodzi tu o art. 113 k.p., w którym wskazano, iż jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy jest niedopuszczalna. Przepis ten stanowi zaś uszczegółowienie konstytucyjnej zasady równości wobec prawa zawartej w art. 32 i 33 ustawy zasadniczej.

Identyczne kryteria

Zakaz dyskryminacji oznacza w praktyce, że w stosunku do pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy powinny być stosowane takie same kryteria przyznawania podwyżek, otrzymywania premii czy awansu, dostępu do szkoleń itd. jak w stosunku do pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy. Muszą to więc być reguły w pełni obiektywne,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8216

Spis treści
Zamów abonament