Decyzja załogi o strajku pod lupą obserwatora
Pracodawcy chcą mieć gwarancję, że referendum, w którym załoga decyduje o strajku, odbyło się bez nacisków, a pytanie o zgodę na taki protest miało związek ze sporem
Trzeba w tym celu znowelizować ustawę o sporach zbiorowych. W obecnym kształcie nie określa ona zasad przeprowadzenia referendum strajkowego, pozostawiając tę kwestię wewnętrznym regulacjom związkowym.
– Dziś pracodawca, który ma wątpliwości, czy referendum strajkowe było legalne (np. ile osób brało udział w głosowaniu i jaki był jego wynik), może zweryfikować swoje podejrzenia tylko za pośrednictwem prokuratury przez złożenie zawiadomienia o nielegalnym strajku. Jednak zaangażowanie tego organu nie służy dialogowi i łagodzeniu sporu – mówi Witold Polkowski, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.
Strona organizacyjna
Jeden z postulatów KPP dotyczy zapewnienia niezależnego monitoringu referendum przedstrajkowego. Nad prawidłowością jego przebiegu mógłby czuwać np. przedstawiciel wojewódzkiej komisji dialogu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta