Za czynności wójta trzeba zapłacić
Opłaty i należności związane z rozpoznaniem i załatwieniem sprawy przez burmistrza, starostę czy marszałka powinny być ustalane na takim poziomie, aby nie zamykać zainteresowanym dostępu do rozstrzygnięć wydawanych przez te organy
Jednocześnie ich celem jest pokrycie – przynajmniej w części – wydatków na administrację. Konieczność ponoszenia opłat i kosztów ma jeszcze jeden cel. Mają zapobiegać wszczynaniu postępowań z nieistotnych, błahych powodów.
Kiedy organ nie podejmie czynności
Jest to świadczenie pobierane z góry, w określonej wysokości, jako wynagrodzenie za dokonanie przez organ administracji określonej czynności. Można je podzielić na ogólne oraz związane z poszczególnymi działami administracji. Pierwsze uregulowane zostały przede wszystkim w ustawie z 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej. Jest ona pobierana w postępowaniu w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Obejmuje przede wszystkim opłaty związane ze składaniem podań (żądań, odwołań, zażaleń) i załączników do nich.
Opłata ta pobierana jest również za czynności urzędowe dokonywane z urzędu lub na wniosek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta