Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaka przyszłość zwrotów?

14 stycznia 2009 | Życie Warszawy | Monika Górecka-Czuryłło
W rejonie Kopy Cwila mieszkańcy Ursynowa nie chcieli świątyni. Kościelny grunt czeka na lepsze czasy
autor zdjęcia: Seweryn Sołtys
źródło: Fotorzepa
W rejonie Kopy Cwila mieszkańcy Ursynowa nie chcieli świątyni. Kościelny grunt czeka na lepsze czasy

Miasto chce przekazać archidiecezji warszawskiej grunt przy ul. Grzybowskiej w zamian za nieruchomości zabrane m.in. dekretem Bieruta. SLD chce, by zwroty i zamiany gruntów zostały wstrzymane. Prace Komisji Majątkowej ma zbadać Trybunał Konstytucyjny

Sprawa przekazania archidiecezji warszawskiej wartego 7,7 mln zł gruntu w zamian za siedem innych nieruchomości zabranych Kościołowi m.in. dekretem Bieruta wraca jutro pod obrady rady miasta. I kiedy wydawało się, że zamianie gruntów już nic nie przeszkodzi, nad decyzją pojawiły się chmury. Wczoraj posłowie SLD złożyli do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją państwowo-kościelnej Komisji Majątkowej. Czy to może wpłynąć na przekazanie Kościołowi ziemi?

Komisja niesprawiedliwa?

– To właśnie ostatnie wydarzenia, związane z przekazaniem gruntu zakonowi w stołecznej Białołęce, były kroplą, która przepełniła czarę goryczy. I choć komisja działa już 18 lat, zdecydowaliśmy się złożyć taki wniosek – przyznaje Katarzyna Piekarska, szefowa SLD na Mazowszu. – Uważamy, że komisja łamie standardy państwa prawa. Uniemożliwia odwołanie zainteresowanych stron, ubezwłasnowolnia samorząd i jest niesprawiedliwa społecznie. Tylko Kościół ma prawo w taki sposób odzyskiwać nieruchomości.

Komisja Majątkowa składa się z 12 osób, po połowie ze strony kościelnej i państwowej. Kościół może wskazać grunt, którym jest zainteresowany, w zamian za teren, którego państwo oddać Kościołowi nie może. Komisja, po naradach i wycenach, ziemię przyznaje bez konsultacji z lokalnym samorządem. Możliwości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8216

Spis treści
Zamów abonament