Nie zawiadomisz pracownika, że dałeś jego dane komornikowi
Podwładny ma prawo uzyskać informacje o sposobie udostępniania innym podmiotom jego danych, a w szczególności o odbiorcach, którzy je dostają. Jednak nie każdy, kto otrzyma takie treści, to ich odbiorca
Wierzyciel może dochodzić swoich należności na drodze sądowej. Jeśli otrzyma tytuł egzekucyjny (wyrok z klauzulą wykonalności), to może się zgłosić z wnioskiem do komornika, aby ten przeprowadził egzekucję z majątku dłużnika. Organ ten może przystąpić do egzekucji m.in. z wynagrodzenia za pracę. Zgodnie z art. 881 kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) odbywa się to przez zajęcie, które polega na zawiadomieniu dłużnika, że do wysokości egzekwowanego świadczenia i aż do pełnego pokrycia długu nie wolno mu odbierać wynagrodzenia poza częścią wolną od zajęcia ani rozporządzać nim w żaden inny sposób. Jednocześnie komornik wysyła stosowne wezwanie do zakładu pracy.
Szef dostanie wezwanie...
W treści takiego pisma organ egzekucyjny, czyli komornik, wzywa pracodawcę, aby w określonych granicach nie wypłacał dłużnikowi poza częścią wolną od zajęcia żadnego wynagrodzenia, lecz:
- przekazywał zajętą pensję bezpośrednio...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta