Umowa może być opatrzona datą pewną już po zawarciu
Kupujący wynajętą nieruchomość może wypowiedzieć najem także wtedy, gdy umowa została przez wcześniejszego właściciela zawarta na czas określony. Jednak nie zawsze
W wyroku z 5 lutego 2009 r. (I CSK 325/08) Sąd Najwyższy uznał, że data pewna umowy, od której zależy wyłączenie tego uprawnienia w stosunku do umów zawartych na czas oznaczony, może być umieszczona na umowie najmu czy dzierżawy nie tylko w chwili jej zawierania, ale także później.
Nabywca wypowiada
Nowy właściciel czy użytkownik wieczysty może – z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia – wypowiedzieć umowę najmu zawartą przez swego poprzednika. Od tej zapisanej w art. 678 § 1 k.c. zasady ważny wyjątek wskazano w § 2 tego artykułu, które to przepisy art. 694 k.c. nakazuje stosować odpowiednio także do dzierżawy.
Otóż nie wolno nabywcy wypowiedzieć najmu ani dzierżawy, jeżeli umowa najmu czy dzierżawy zawarta została na czas oznaczony z zachowaniem formy pisemnej i z datą pewną, a rzecz została...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta