Kiedy radny traci dietę
Jeżeli wygaśnięcie mandatu stwierdza wojewoda, to osoba przestaje być radnym w dniu, w którym rozstrzygnięcie w tej sprawie wejdzie w życie. W tym dniu traci również prawo do diety
Maria G. jest architektem. Działalność zawodową prowadziła w lokalu wynajętym od miasta Z. 27 października 2002 r. uzyskała mandat radnego rady miejskiej w Z. Co więcej, wybrano ją na przewodniczącą rady. Działalność zawodową w lokalu należącym do miasta prowadziła jednak nadal.
1 stycznia 2003 r. weszła w życie nowela do ustawy o samorządzie gminnym (usg) ustanawiająca zakaz prowadzenia przez radnych działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego. Radni wybrani w wyborach 27 października 2002 r., którzy nie zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia jednostki samorządu terytorialnego, w której zostali wybrani, mieli to uczynić w ciągu trzech miesięcy od daty wejścia noweli w życie, czyli do 31 marca 2003 r., pod rygorem utraty mandatu. Maria G. tego nie zrobiła. Ograniczyła się do „przepisania” najmu lokalu na swojego męża. Wobec powyższego wojewoda wezwał radę miasta Z. do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Marii G.
Prezydent wstrzymał diety...
Rada miejska nie zastosowała się do tego wezwania, lecz wystąpiła do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności przepisów noweli (w zakresie, w jakim znajduje ona zastosowanie do radnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta