Sprawdź, czy możesz skorzystać z dopłaty
Mogą z nich korzystać eksporterzy czy firmy przyjazne środowisku. Na dotacje mogą również liczyć lekarze i pielęgniarki oraz młodzi ludzie rozkręcający biznes
Podobnie jak w niektórych krajach Unii Europejskiej i OECD w Polsce istnieje system dopłat z budżetu państwa do oprocentowania kredytów średnio- i długoterminowych o stałej stopie na finansowanie eksportu (program DOKE). Administratorem programu jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Dopłata może dotyczyć kredytu eksportowego udzielonego przez bank krajowy, zagraniczny lub międzynarodową instytucję finansową.
Pieniądze za pośrednictwem BGK dostaje bank, który udzielił firmie kredytu eksportowego oprocentowanego według stałej stopy CIRR (rynkowa stopa referencyjna). Stopy te dotyczące poszczególnych walut ogłaszane są okresowo przez Sekretariat OECD. Wyznaczają one minimalny poziom oprocentowania kredytów eksportowych w państwach będących uczestnikami porozumienia.
Stałe stopy CIRR publikowane są w Dzienniku Urzędowym RP Monitor Polski i obowiązują od 15. dnia danego miesiąca do 14. dnia następnego miesiąca. Obecnie wynoszą dla kredytów dolarowych od 2,07 do 2,89 proc., w euro od 3,59 do 4,39 proc., we frankach szwajcarskich od 2,01 do 2,87 proc. w zależności od okresu kredytowania. Oprocentowanie dla kredytów złotowych to 6,6 proc. w skali roku.
Jeśli faktyczne koszty finansowania są wyższe niż stała stopa CIRR, wówczas bank kredytujący firmę dostaje ze środków budżetu państwa dopłatę. Natomiast w przeciwnym razie to bank kredytujący jest zobowiązany do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta