Wspólnik, który dostaje zwrot wkładu, nie powinien płacić podatku
Wkłady zwracane wspólnikowi przy wystąpieniu ze spółki osobowej w razie jej likwidacji zasadniczo są wolne od podatku. Mogą być jednak wątpliwości co do zakresu tego zwolnienia
Jedynym przepisem, który to reguluje, jest art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT). Zgodnie z nim wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych do niej wkładów.
Przepis ten wskazuje, że otrzymane w związku z wystąpieniem ze spółki osobowej bądź jej likwidacją kwoty lub wartości są przychodem wspólnika podlegającym PIT. Jednocześnie wynika z niego, że opodatkowana może być nadwyżka wartości majątku otrzymywanego przez występującego wspólnika ponad wartość wniesionego wkładu. Ta regulacja budzi jednak kilka wątpliwości.
Jak ustalić wartość wkładu
Po pierwsze, pojawia się pytanie, o jaką wartość wkładu pomniejsza się przychód wspólnika otrzymany przy wystąpieniu lub likwidacji spółki. Możliwa jest bowiem sytuacja, że wartość księgowa przedmiotu wkładu w chwili wystąpienia ze spółki osobowej jest większa od wartości tego wkładu ustalonej w księgach spółki na dzień jego wniesienia. Wydaje się, że w art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o PIT chodzi o wartość tego wkładu z dnia jego wniesienia do spółki osobowej, oznaczoną w umowie tej spółki. Stanowisko, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta