Prawa nabyte nie oznacza: nietykalne
Prawo do emerytury przed ukończeniem ogólnie przyjętego wieku emerytalnego nie jest prawem abstrakcyjnym. W określonych warunkach demograficznych i gospodarczych może wymagać zmiany – uważa doktor nauk politycznych, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego
Z wprowadzonej do polskiego porządku prawnego 29 grudnia 1989 r. i potwierdzonej w art. 2 obowiązującej konstytucji klauzuli państwa prawnego wynikają daleko idące konsekwencje dla zasad prawidłowej legislacji, w tym w obszarze zaufania jednostki do państwa i stanowionego przezeń prawa oraz ochrony praw słusznie nabytych.
Tworzenie prawa, wybór najwłaściwszych wariantów legislacyjnych to domena parlamentu. Cieszy się on względną swobodą stanowienia prawa odpowiadającego celom politycznym i gospodarczym państwa. Aspekty słuszności czy celowości działań ustawodawcy mieszczą się w ramach politycznej swobody działań parlamentu, za które ponosi on odpowiedzialność przed wyborcami.
Co do zasady ocena celowości i trafności przyjmowanych przez parlament rozwiązań wykracza poza zakres realizowanej przez Trybunał Konstytucyjny kontroli konstytucyjności norm prawnych. Jednocześnie swobodzie w kształtowaniu treści przepisów prawa odpowiada obowiązek prawodawcy szanowania proceduralnych aspektów demokratycznego państwa prawnego. Interwencja Trybunału staje się niezbędna dopiero wtedy, gdy prawodawca przekroczył zakres swobody regulacyjnej. Wtedy to dochodzi do przełamania założenia racjonalnego działania ustawodawcy i domniemania zgodności aktu prawnego z konstytucją.
Stabilność jest pożądana, ale...
Zasadą konstytucyjną wywodzoną z zasady państwa prawnego i rodzącą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta